
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.92 mm |
| Width | 12.57 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Power Rating | 12 W |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 12.57 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 525 kHz |
| Min Input Voltage | 2.95 V |
| Output Current | 2.4 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 12 W |
| Max Output Current | 2.4 A |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 12 W |
| Current - Output 1 | 2.4 A |
| Efficiency | 90 % |
| Voltage - Output 1 | 15 V |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Nominal Input Voltage | 2.95 V to 5.5 V |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Max Output Power | 12 W |
| Min Input Voltage (DC) | 2.95 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8504409580 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Output Current-Channel 1 | 2.4 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 15 V |
Stock: 124
Distributors
pcbx
Unit Price$13.61732
Ext.Price$13.61732
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.61732 | $13.61732 |
| 10 | $12.90430 | $129.04300 |
| 25 | $12.62218 | $315.55450 |
| 50 | $12.23222 | $611.61100 |
| 100 | $11.85430 | $1185.43000 |
| 300 | $11.48806 | $3446.41800 |
| 500 | $11.13290 | $5566.45000 |
